Pękające panele fotowoltaiczne

Na czterech elektrowniach fotowoltaicznych o mocy 1 MWp każda, obserwujemy postępujący problem polegający na pękaniu paneli fotowoltaicznych. Są to panele wykonane w technologii szkło – szkło. Na jednej z elektrowni są to panele bifacjalne, na trzech zwykłe, jednostronne.

W chwili zainstalowania paneli na konstrukcjach nośnych panele nie były popękane. Problem stwierdziliśmy po około dwóch, trzech tygodniach od zamocowania paneli do konstrukcji. Problem pogłębia się z upływem czasu. Na jednym z obiektów popękanych jest już ponad setka paneli, na pozostałych po kilkadziesiąt sztuk. Obawiamy się, że za kilka miesięcy konsekwencje zaczną być widoczne w spadku produkcji energii elektrycznej.

Pomimo tego, że całość jest na gwarancji, każda ze stron zaangażowanych w budowę albo dostarczająca komponenty składowe elektrowni twierdzi, że przyczyna problemu jest poza zakresem jej odpowiedzialności.

Jeżeli masz podobne doświadczenia, w szczególności eksploatujesz lub wiesz o obiekcie elektrowni z podobnymi problemami, prosimy o kontakt. Być może wspólnie będzie łatwiej ustalić przyczynę pękania paneli i rozwiązać problem.Nasza specjalność to zaawansowana diagnostyka pracy dużych elektrowni fotowoltaicznych

Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ