Kontrola ciągłości i efektywności pracy stringów fotowoltaicznych

IoT PV Monitor pozwala na wykrywanie uszkodzeń stringów fotowoltaicznych. Wykrywane są przerwy w obwodach jak i spadki wydajności powodowane np. uszkodzeniami paneli albo złączek okablowania. Rozwiązanie pozwala również na wykrycie nieprawidłowości montażu stringów na etapie budowy elektrowni fotowoltaicznej. Często spotykaną praktyką stosowaną przez ekipy instalacyjne, jest to, że nie trzymają się ściśle projektu, tylko podłączają np. dodatkowe panele do niektórych stringów ponieważ chcą uniknąć konieczności wykonania części wymaganych wykopów oraz ograniczyć wykorzystanie kabli stałoprądowych. Skutkuje to tym, że pod niektóre stringi fotowoltaiczne jest podłączonych istotnie więcej paneli, a pod niektóre mniej. Przekłada się to na efektywność produkcji energii oraz trudności w monitorowaniu poprawności funkcjonowania instalacji.

Z naszego doświadczenia wynika, że na niektórych elektrowniach stringi fotowoltaiczne dosyć często ulegają uszkodzeniu. Wynika to najczęściej z niskiej jakości zastosowanych materiałów oraz niewłaściwego montażu. Oczywiście przyczyną uszkodzeń stringów są również czynniki zewnętrzne takie jak np. burze i przepięcia powodujące przepalenia bezpieczników czy zwierzęta, które weszły na teren obiektu i z jakiegoś powodu postanowiły zainteresować się okablowaniem elektrowni. Zdarzają się również przypadki, że przyczyną tego, że stringi nie pracują, są uszkodzenia po stronie falowników.

W materiałach zamieszczamy przykładowy raport dotyczący monitorowania stringów. Raport dotyczy elektrowni składającej się z 25 falowników, gdzie każdy z nich obsługuje po 8 stringów. Raport dotyczy około pięcioletniego obiektu, co ciekawe monitorowanego za pomocą jednego z dostępnych na rynku rozwiązań. Raport został sporządzony dla wybranego dnia, dla pomiaru wykazującego najwyższą wydajność elektrowni. Pomiary dla wszystkich falowników oraz stringów zostały wykonane w czasie kilkunastu sekund, po to, aby do maksimum ograniczyć zmienność warunków pogodowych. Pokazane w raporcie liczby, to wartość prądu wyrażona w amperach.

Zastosowanie naszego rozwiązania pozwoliło na prostą ocenę stanu elektrowni w zakresie efektywności działania stringów fotowoltaicznych. Co wynika z tego raportu? Na elektrowni nie pracuje osiem stringów, to tak jakby trwale był uszkodzony jeden falownik. W raporcie można też zobaczyć, że poszczególne falowniki oraz stringi nie są obciążone w równomierny sposób. Nie wiemy, czy wynika to z niedoskonałości projektu, czy też improwizacji instalatorów, niemniej pewne jest to, że taki sposób połączenia stringów powoduje spadki w produkcji energii elektrycznej.

Projektując elektrownię fotowoltaiczną należy dążyć do tego, aby każdy falownik obsługiwał tyle samo stringów fotowoltaicznych i aby w ramach każdego stringu pracowało tyle samo paneli. Jako przykład takiego rozwiązania zamieszczamy wycinek string planu jednej z elektrowni, przy projektowani której współpracowaliśmy. Od wykonawcy bezwzględnie należy wymagać aby dostarczył string plan obiektu oraz w czytelny i jednoznaczny sposób oznaczył poszczególne stringi przy falownikach oraz pod panelami fotowoltaicznymi. Wykonany w ten sposób obiekt pracuje bardzo wydajnie i jest prosty w monitorowaniu i utrzymaniu, co oczywiście pozytywnie przekłada się na przychód inwestora.



Nasza specjalność to zaawansowana diagnostyka pracy dużych elektrowni fotowoltaicznych

Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ