Długa przerwa w pracy elektrowni

Mini siłownia napięcia stałego (siłownia DC) w obiektach elektrowni fotowoltaicznych to jeden z bardziej niedocenianych elementów. Zadaniem siłowni jest podtrzymanie zasilania kluczowych dla działania elektrowni urządzeń, np. sterownika pola. W przypadku rozładowania się akumulatorów siłowni, automatyka elektrowni nie ma zasilania i w większości przypadków aby ponownie załączyć elektrownię konieczna jest interwencja serwisu.

W codziennej eksploatacji, co jest normalne, zdarzają się przerwy w zasilaniu z sieci średniego napięcia. Niektóre przerwy, wynikające np. z powodu prac na sieci, mogą wynosić kilka godzin. Zdarzają się przerwy spowodowane letnimi burzami albo opadami śniegu, które trwają nawet kilka dni. Przez ten czas akumulatory elektrowni zostają rozładowane i automatyka elektrowni traci zasilanie. Oczywiście nie mamy wpływu na czas przywrócenia napięcia sieciowego, ale mamy wpływ na to, aby jak najszybciej „podnieść” elektrownię po powrocie zasilania. Tygodniowa przerwa w pracy elektrowni o mocy 1 MWp w szczycie sezonu to często utrata przychodu o wartości ponad dziesięciu tysięcy złotych. Znamy przypadki obiektów, gdzie przerwa trwała dłużej.

Dlaczego dochodzi do rozładowania akumulatorów? Np. ze względu na pozorne oszczędności. W dużej części obiektów nie uwzględniono pola oraz transformatora potrzeb własnych, co skutkuje tym, że po powrocie napięcia sieciowego po dłuższej przerwie, napięcie stałe do zasilania automatyki elektrowni nie jest przywracane. Bardzo często oszczędza się na liczbie akumulatorów. Większość projektantów nie próbuje nawet wyliczać jaki czas podtrzymania zapewniają proponowane przez nich rozwiązania, z automatu wstawiają do projektu dwa małe akumulatory. Dodatkowo, skoro na obiekcie jest źródło gwarantowanego napięcia stałego, pod to zasilanie bez jakiejkolwiek refleksji podpina się inne urządzenia, np. przetwornice 230V AC do zasilania rejestratorów wideo. Skutkuje to tym, że często już po kilku godzinach akumulatory są rozładowane i konieczna jest wizyta ekipy serwisowej z agregatem prądotwórczym albo dodatkowymi naładowanymi akumulatorami.

W naszej działalności pomagamy zarządzić tego typu problemami oraz proponujemy rozwiązania, które oczywiście całkowicie go nie wyeliminują, ale pozwolą go zminimalizować i ograniczyć negatywne konsekwencje finansowe. Nie można na obiekcie zainstalować akumulatorów, które będę pracowały w nieskończoność, ale można w taki sposób zaprojektować obiekt albo na istniejących obiektach zapewnić takie rozwiązania techniczne, które np. przyspieszą i ułatwią ponowny rozruch elektrowni.Nasza specjalność to zaawansowana diagnostyka pracy dużych elektrowni fotowoltaicznych

Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ